„Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Słowa te, choć wypowiedziane przed wieloma laty przez słynnego polskiego poetę i działacza społecznego – Stanisława Jachowicza, są nadal aktualne.
Tak narodził się pomysł zorganizowania wycieczki pokazującej zabytki i miejsca historyczne naszej Małej Ojczyzny – Ziemi Wieluńskiej i bliskiej nam Byczyny.
Wycieczka odbyła się 16 listopada 2023 r. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie klasy IV, V, VI i VII. Opiekę nad uczestnikami sprawowały Panie – Urszula Betka i Małgorzata Mielczarek (organizatorka wycieczki).
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Byczyny. To małe miasteczko ma bogatą historię. Wysłuchaliśmy ciekawych opowieści panów przewodników, którzy zwrócili naszą uwagę przede wszystkim na średniowieczną zabudowę Byczyny, obejrzeliśmy ciekawą prezentację dotycząca wydarzeń historycznych i osób, które związane są z Byczyną. Chyba nikt nie spodziewał się usłyszeć informacji o pierwszej kobiecie – Marii Kunitz (żyjącej w XVII w.), która zajmowała się astronomią, a mieszkała właśnie w Byczynie i w Łubnicach. Tu również powstało jej wielkie dzieło „Urania propitia”.
W miejskim Ratuszu wysłuchaliśmy fascynującej opowieści o Bitwie pod Byczyną, która miała ogromne znaczenie dla przyszłości Europy. Poznaliśmy zawiłe związki pomiędzy Byczyną a Zamościem.
Z Byczyny udaliśmy się do Ożarowa, gdzie zwiedziliśmy urokliwy, piękny dworek szlachecki. I tu znów coś nas szczególnie zaskoczyło. Otóż w dworku pan przewodnik wskazał nam wiele pamiątek po mieszkańcach dworu, który znajdował się w Dzietrzkowicach – rodzinie Nieszkowskich. Niezwykłe przeżycia towarzyszyły nam podczas zwiedzania wiatraka – jednego z ostatnich w Polsce wiatraka typu koźlak.
Następnie pojechaliśmy do Wielunia. Spacer po tym tak często odwiedzanym przez nas , a tak mało znanym mieście, również wywołał emocje.
Wycieczkę zakończyły zajęcia w Muzeum Ziemi Wieluńskiej – zajęcia praktyczne – wykonywanie biżuterii z epoki brązu. Wzbogaceni o piękne pierścionki i wisiorki, pełni wspaniałych przeżyć i wrażeń wróciliśmy do domu.
Wycieczka bardzo nam się podobała. Zdobyliśmy ogromną wiedzę na temat naszej najbliższej okolicy. Znając „swoje”, możemy chwalić „cudze”!