Wycieczka do Tarnowskich Gór

W dniu 6 czerwca  grupa 29 uczniów klas IV-VI naszej szkoły wyjechała  na wycieczkę do zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach. Na miejscu czekały na nas przeróżne turystyczne atrakcje, które zostały nam zaprezentowane przez dwoje wspaniałych przewodników. Zwiedziliśmy muzeum z fascynującymi eksponatami. Zjechaliśmy windą do kopalnianych podziemi. Spacerowaliśmy korytarzami i chodnikami.  Dla wielu z nas, ze względu na ich wysokość, wiązało się to z częstymi kolizjami ze sklepieniem. Oglądaliśmy ekspozycje związane z pracą dawnych górników, a była to praca niezwykle ciężka.  

Wędrówka śladami Skarbnika i dawnych górników była urozmaicona spływem łodziami trasą zalanej sztolni.

Po pełnym wrażeń pobycie w zimnych podziemiach kopalni, udaliśmy się do pachnącego chlebem Muzeum Chleba i Ciekawostek w Radzinkowie.

Na początku oprowadzania uczestnicy wycieczki otrzymali po kawałku surowego ciasta, z którego należało zrobić bułkę-plecionkę i pozostawić do wyrośnięcia i upieczenia. W tym czasie oglądaliśmy  film pt. „Chleb”. Następnie Pani przewodnik, oprowadzając nas po muzeum, pokazywała ciekawe eksponaty związane nie tylko z produkcją chleba, ale także z przedmiotami powszechnego użytku z lat minionych ubiegłego wieku, włączając w to dawną klasę szkolną. Była to wspaniała lekcja szacunku do pracy i tradycji.

Po zakończeniu zwiedzania raczyliśmy się  bardzo smakowitymi, upieczonymi bułeczkami.

Wycieczka zakończyła się egzotyczną wyprawą do palmiarni miejskiej w Gliwicach. Warto wspomnieć, iż ta prawdziwa oaza roślinności usytuowana w centrum Gliwic, jest trzecim co do wielkości obiektem tego rodzaju w Polsce. Powstała jeszcze w XIX wieku palmiarnia liczy obecnie ponad 6 tys. okazów flory i fauny. Można w niej podziwiać rośliny cytrusowe, przyprawowe (pieprz, cynamon, kardamon) oraz egzotyczne palmy i kaktusy, pochodzące z Australii, Afryki i obu Ameryk.  

Podczas zwiedzania, uczniowie mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z  egzotyczną roślinnością. Dodatkową atrakcją była możliwość zobaczenia podwodnego świata ryb w olbrzymich  tematycznych akwariach..

Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.

Małgorzata Mielczarek i Urszula Betka

>> Galeria zdjęć <<

Wycieczka do Tarnowskich Gór
Przewiń na górę
*/