Matematyka jest wszędzie

Matematyka jest wszędzie. Towarzyszy nam dosłownie na każdym kroku, we wszystkich dziedzinach życia: transporcie i komunikacji, planowaniu systemów opieki zdrowotnej i systemów wyborczych, mechanizmów gospodarczych i społecznych, przewidywaniu zjawisk przyrodniczych i klęsk żywiołowych,.

Matematyka towarzyszy nam wszędzie, niezależnie od tego, co robimy. Stanowi inspirację dla artystów i muzyków, jest podstawą opracowywania gier strategicznych. Jest niezbędna w budżetowaniu. Zawsze stanowiła podstawę technik geolokacyjnych, począwszy od dawnych nawigacji według gwiazd, po współczesne GPSy. Jest podstawą oprogramowania współczesnych smartfonów i wykorzystuje się ją do tworzenia realistycznych animacji filmowych.

Matematyka wykorzystywana jest niemal we wszystkich zawodach: przez budowniczych, farmerów, sklepikarzy, rzemieślników i sportowców.

14 marca to Międzynarodowy Dzień Matematyki. W naszej szkole również obchodziliśmy to święto. Uczniowie klas I – III obejrzeli prezentacje o słynnych matematykach przygotowane przez uczniów klasy VII: Maję Chmiel, Piotra Małolepszego i Adama Pawińskiego. Uczniowie klasy IV pomogli swoim młodszym kolegom układać koło fortuny, grać w karty (tabliczka mnożenia), uzupełniać krzyżówki matematyczne i kwadraty magiczne. Uczniowie klas IV – VII uczyli się rozwiązywać sudoku – łamigłówkę, której celem jest wypełnienie diagramu 9×9 w taki sposób, aby w każdej kolumnie, w każdym wierszu i w każdym pogrubionym kwadracie 3×3 znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9. Korytarz ozdobiły plakaty wykonane przez uczniów klasy V i VI reklamujące matematykę oraz gazetki eksponujące prace uczniów.

Dzisiejszy dzień pokazał, że „matematycznie” nie musi być trudno, może być zabawnie.

„Matematyka jest wszędzie, kto myśli inaczej ten jest w błędzie”
Liliana Leszczewska – klasa V.

>> Galeria zdjęć <<

Matematyka jest wszędzie
Przewiń na górę
*/